Ріпак – вологолюбна культура

Посів ріпаку у ґрунт з різним рівнем зволоженості

     Мінливість погодних та кліматичних умов, що спостерігається в Україні протягом останніх років, призвела до того, що при визначенні термінів посіву озимого ріпаку аграрії все частіше звертають увагу не на календар, а на рівень забезпеченості вологою ґрунтів у господарстві.

     Ріпак – вологолюбна культура. А календарні терміни його посіву зазвичай припадають на період сильної ґрунтової та повітряної посухи. При недостатньому рівні вологи ускладнюється можливість проведення якісної обробки ґрунту, через що деякі господарства взагалі відмовляються від посіву цієї культури або сіють її в пізніші терміни. Розрахунок на пізні літні опади, а не на максимальне збереження вологи після збирання попередника, часто не залишає жодних шансів для своєчасного та якісного посіву. Також пізнє посів може призвести до того, що рослини не встигнуть сформувати необхідну для проходження зимового періоду вегетативну масу. Також при сівбі у пізні терміни норму висіву насіння необхідно збільшувати на 10-15%.

     У разі збирання попередньої культури та підготовки ґрунту під посів ріпаку з мінімальними втратами продуктивної вологи (пожнивне лущення стерні на глибину 6-8 см та розпушування ґрунту на глибину 8-10 см) з’являється можливість для проведення посіву навіть у сухий ґрунт. Однак у такому разі поява сходів затримуватиметься (при надмірній посусі сходи можуть з’явитися через 14 днів після посіву), а їх поява буде нерівномірною. Якщо поява сходів не відбудеться протягом 21 доби з моменту посіву, такий посів доцільно пересіяти. Якщо протягом усього осіннього періоду вегетації не було достатнього рівня опадів, то ріпак увійде зимою у фазі 7-8 листків. Зазвичай урожайність таких посівів не перевищує 3 т/га, адже закладення продуктивності озимого ріпаку відбувається саме восени.

     У регіонах, де рівень вологи в грунті на момент посіву є достатнім, підготовка її до посіву полягає у проведенні післязбирального лущення стерні на 6-8 см (після культур раннього збирання), внесенні добрив та оранці на глибину 20-22 см. наявності опадів варто провести обробку посіву важкими боронами, а після проростання насіння бур’янів – культивацію на глибину 6-8 см. У такому випадку рослини зазвичай входять у зиму у фазі 10-12 листків, що дозволяє отримати врожайність на рівні 5-6 т/га .

     Ділянки, на яких ґрунт постійно має надмірний рівень зволоження, непридатні для посіву ріпаку, адже такий рівень вологи може призвести до провокації обривання та випирання кореня на поверхню під час замерзання та подальшого відтавання ґрунту взимку. Якщо ж ґрунт перезволожений лише під час передпосівної обробки та посіву, то необхідно проводити таку обробку, яка забезпечить гарне проникнення кисню до кореневої системи.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *